Epoxidová pryskyřice a akrylové kompozity

10.03.2021

Práce s epoxidem nebo akrylovým kompozitem přináší spoustu nových možností. Efekty, tvary a barvy dekorací vyrobených z těchto materiálů jsou omezeny pouze naší schopností s těmito materiály pracovat. V průběhu minulého a letošního roku jsme se aktivně věnovali návrhu dekorací s využitím těchto kompozitních materiálů. Rádi bychom se s Vámi podělili o zkušenosti získané při testování různých materiálů a tvarů. 

Epoxidová pryskyřice

Z počátku jsme uvažovali, jaké využití epoxidu pro nás bude nejvhodnější. Naší myšlenkou bylo určitým způsobem kombinovat epoxidovou pryskyřici s dřevěnými objekty. Na internetu je k dohledání nezměrná spousta videí popisující odlévání pryskyřice pro tvorbu epoxidových stolů, lamp a šperků. Nenechme se zmást různými videi, které zobrazují zrychlený postup tvorby a tváří se, že použití epoxidové pryskyřice je v podstatě  snadná záležitost. Pro práci s epoxidem doporučujeme používat veškeré ochranné pomůcky, které výrobce pryskyřice doporučuje (masku, rukavice, silikonové nádoby a pomůcky). Připravte se na to, že pryskyřice si najde cestu ven v každé nejmenší skulince Vaši formy a s radostí Vám zaplaví Váš pracovní stůl.  Obtížnost tvorby forem roste s objemem odlévaného výrobku.

Nejsnadnější formou práce s epoxidem je podle našich zkušeností odlévání do silikonových forem. Při odlévání do menších epoxidových forem, je vhodné vybrat správný druh epoxidu. Na trhu jsou dostupné různé epoxidy podle doby tuhnutí a výsledné průhlednosti. Obecně by se dalo shrnout, že nevhodnějším způsobem výběru je pro malé objekty zvolit variantu rychleji tuhnoucího epoxidu a pro velké objemy epoxidovou pryskyřici s dlouhou dobou tuhnutí. Důvodem pro tento postup je, že v případě velkého objemu může dojít k vytvoření prasklin v epoxidovém materiálů vlivem rychlého tuhnutí a vysoké teploty, které epoxid při velkém množství během krátkého cyklu tuhnutí dosahuje. Pro menší objekty, je naopak nežádoucí, aby cyklus tuhnutí byl například 5 dní. Zároveň velkoobjemové pryskyřice při použití na malé výrobky mají tendenci být příliš flexibilní i při úplném vytvrzení. V našem testování jsme vytvořili několik výrobků různých barev a velikostí za pomocí silikonových forem. Pro epoxid jsou dostupné různé barvy, metalické prášky a částice, které dodávají epoxidu různou paletu barev a odlesků. Na obrázcích můžete vidět ukázky některých objektů, které jsme v rámci testování odlévali. Jako nejzajímavější považujeme v rámci použití silikonových forem využití efektu průhlednosti epoxidové pryskyřice. V případě, kdy zvolíte silnější tón barvy, ztrácí dle našeho názoru epoxid svou pravou hodnotu. 

Projektem, kde jsme byli spokojení s přítomností epoxidu se pro nás ve finále stal pilotní produkt s použitím epoxidu v podobě velikonočního zajíčka na kulatinové podložce, který se u nás na e-shopu neohřál ani 1 den. Při tvorbě podobných produktů je již nutné myslet na správnou tvorbu formy pro nalití epoxidu. Z naší zkušenosti doporučujeme uvažovat o epoxidu jako o vodě. Epoxid opravdu dokáže proniknout každou malou skulinkou, která nebyla dokonale ve formě utěsněna a nejednou Vás takto potrápit. V budoucnu máme připraveny některé produktové řady založené na využití epoxidu, dejte nám vědět co si o využití epoxidu myslíte a zda by pro Vás takové produkty byly zajímavé.

Akrylové kompozity

Protože jsme hledali materiály vhodné pro tvoření různobarevných dekoračních prvků, narazily jsme na akrylové kompozity. Obecně lze říci, že je práce s akrylovými kompozity snadnější. Forma materiálu při odlévání je více podobná husté kaši a není proto nutné připravovat tak přesné a utěsněné formy, jako tomu je u epoxidových pryskyřic. Další výhodou je možnost vytvoření výrobku s krásným prolínáním různých barev. Pro naše testování jsme prozatím vyrobili několik setů podtácků (ukázka je uvedena níže v obrázcích). Fotka je pořízena před finálním leštěním produktu. Lze pozorovat, že materiál velmi dobře kopíruje i nejmenší detaily formy. Detaily, se kterými je možné odlévat akrylové kompozity, nás překvapily a do budoucna chystáme spoustu zajímavých produktů s použitím tohoto materiálu. 

Pro tvorbu komplikovanějších tvarů je pro akrylové výrobky vhodné vytvořit pokročilejší návrhy odlévacích forem, které se skládají z několika dílů. Lze využít i silikonové formy. Pro tvorbu menší série by tato cesta byla ovšem vysoce neefektivní.

Po vytvrzení je materiál velmi pevný, například ukázané podtácky nebylo možné zlomit. Dejte nám vědět, které produkty z těchto kompozitních materiálů by jste uvítaly v naší produktové nabídce, nebo jestli jste se sami odhodlali k vytvoření některého produktu.

Krásný den !

Marcela Fryčová