3D tisk a epoxidová pryskyřice

18.07.2021

3D tisk umožnuje tvorbu zajímavých objektů, které by jinak potřebovaly složitý proces výroby.
Na trhu se objevují tiskárny, které jsou vhodné pro použití v domácnosti, nebo pro podnikatele.
Je důležité si ovšem uvědomit, že bez znalosti konstruování jsou následně uživatelé odkázaní
na modely dostupné například z webových stránek. Pro osobní použití lze využít modely ze stránky thingverse - https://www.thingiverse.com/. Problém pro menší firmy a podnikatele
je ovšem v podstatě licencování jednotlivých produktů. Ve většině případů je komerční použití zakázané a tak s největší pravděpodobností při vlastní tvorbě musíte sáhnout po externí spolupráci 
s 3D návrhářem, nebo si modely tvořit sami. 

3D tisk funguje na principu zahřívání plastového materiálu a jeho následného protlačení tiskovou hlavou do trysky daného průměru. Tímto způsobem tiskárna nanáší jednu vrstvu na druhou.
Pomocí 3D tisku lze tvořit například akční figurky hrdinů, ozdobné vázy, držáky na sluchátka a vlastně cokoliv Vás napadne :-).

Během naší tvorby jsme vyzkoušeli různé motivy výrobků a forem. Nejvíce se nám ale zalíbila myšlenka spojení 3D tisku s jiným materiálem. Tímto způsobem vznikl návrh pod tácku, který je tvořen 3D tištěním designem, který následně zaplníme epoxidovou pryskyřicí a podlepíme korkem, abychom ochránily povrch na kterém budou pod tácky využívány. 

Velmi vtipným výrobkem jsou 3D tištěné zvířátka, určená k použití jako klíčenka. 3D tisk umožnuje tisknout hybné části v kuse, při každém dokončeném výtisku si tiskař uvědomí jak obrovský pokrok 3D tisk opravdu je. Vždy když dokončenou klíčenku odlepují z tiskové plochy musím se pousmát nad tím, jak je vůbec možné vytisknou pohybující se výrobek bez nutnosti jej skládat.

Jedinou opravdovou nevýhodou 3D tisku je čas. S časem v podstatě bojujete neustále, buďto se jedná o zdlouhavou dobu navrhování výrobku, který se nakonec neukáže jako ten pravý nebo se jedná přímo o tisk samotný. Například i malá klíčenka v podobě zvířátka může trvat 1-3 hodiny tisku, podle velikosti. 

Pokud Vás článek zaujal a máte nějaké dotazy, určitě se ozvěte.

Přeji pěkné léto !

Dekorace Marcela Fryčová